Straipsniai
Viskas apie valytuvus
2010-02-19

Šiek tiek istorijos

Valytuvų istorija prasidėjo su automobilio išradimu. Pradžioj automobiliai neturėjo valytuvų, nes jų greitis buvo labai mažas ir valyti stiklą paprasčiausiai nebuvo poreikio. Pirmuosius valytuvus sukūrė išradėjas J. H. Apjohn 1903 metais. Jo valytuvai judėjo vertikaliai aukštyn ir žemyn. Tais pačiais metais M. Anderson pakeitė šį nepatogų ir nelabai efektingą valytuvų judėjimo būdą. Tai taip pat buvo primityvūs valytuvai, kuriuos valdyti reikėjo ranka sukant automobilio salone esančią rankenėlę, tačiau jų judėjimas buvo kaip ir šiuolaikiniuose automobiliuose siūbuojant į šonus. Pirmieji valytuvai buvo kaip šepečiai, o guminiais buvo pakeisti 1905 metais. Tik po dvylikos metų 1917 dantistas iš Havajų prie valytuvo pritvirtino elektrinį variklį. Šis išradimas tapo pirmuoju elektros prietaisu automobilyje, neskaitant elektrinio starterio sukurto 1912 metais. 1962 metais B. Kearns sukūrė valytuvo valdymą, kurio pagalba buvo galima pasirinkti valymo greitį ir dažnumą. Pirmą kartą valytuvai skirti žibintams valyti buvo panaudoti 1980 metais. Pirmieji valytuvai su lietaus davikliais, kurių pagalba pradėjus lyti valytuvai įsijungia automatiškai ir jų tempas priklauso nuo lietaus smarkumo, buvo pristatyti 1990 metais. 

Iš ko gaminami valytuvai 

ValytuvaiValytuvo konstrukcija sudaryta iš aliuminio arba plieno, o šluotelė dažniausiai gaminama iš vienkomponenčio kaučiuko. Kai kurios kompanijos, siekiančios padaryti valytuvus efektyvesniais naudoja dviejų komponentų gumą. Valančioji guma yra minkšta, o stabilizuojanti kieta. Tokiu būdu pasiekiamos geresnės valymo savybės, valytuvai sukelia mažiau triukšmo ir tarnauja ilgiau. Naujausia šluotelių technologija, tai sintetinės medžiagos. Iš 100 % silikono pagamintos valytuvų šluotelės tarnauja 3-5 kartus ilgiau nei iš gumos. Jų valymo savybės geriausios, net ekstremaliomis sąlygomis. Silikonas žymiai atsparesnis temperatūrų pokyčiams. Įvairių gamintojų duomenimis silikoniniai valytuvai gali būti naudojami nuo -60ᵒC iki +200ᵒC. 

Kaip prižiūrėti valytuvus

Norint, kad priekinis stiklas butų visada švarus, valytuvus specialistai rekomenduoja keisti du kartus per metus. Pavasarį, nes po žiemos valytuvų guma dažniausiai sutrūkinėja dėl šalčio, druskos ir įvairių nešvarumų esančių ant kelio dangos ir patenkančių ant stiklo. Ir rudenį, nes kaitri vasaros saulė išdžiovina gumą ir ji tampa kieta. Norint prailginti valytuvų tarnavimo laiką patariama nenaudoti jų , kai stiklas yra sausa ir apneštas dulkėmis, nes taip draskosi guma ir kartu braižosi stiklas. Plaunant automobilį reikia nuvalyti ir pačias valytuvų gumeles. Patariama naudoti specialų langų plovimo skystį, o ne paprastą vandenį, nes specialus skystis yra minkštesnis ir geriau šalina nešvarumus, taip valytuvui lengviau valyti juo apipurkštą stiklą. Žiemos metu apšalusį stiklą reiktų gerai nuvalyti prieš įjungiant valytuvus, nes aštrios ledo ar sušalusio sniego dalelės gadina valytuvų gumą. Taip pat žiemą reiktų valytuvų nepalikti šlapių, nes jie apledėja, o šaltis gumą daro kietą, ko pasekoje sumažėja valymo savybės ir atsiranda nemalonus triukšmas. 

Kaip pasirinkti geriausius valytuvus 

Kaip pasirinkti geriausius valytuvusValytuvai viena iš svarbiausių automobilio komponentų, be jų lyjant ar sningant praktiškai neįmanoma važiuoti. Dažnam kyla klausima, kaipgi pasirinkti tinkamus valytuvus? Galima teigti, kad esminis pasirinkimo kriterijus yra kaina. Galima nusipirkti paprasčiausias gumeles už 5 Lt, kurios tarnaus porą mėnesių, o galima įsigyti naujausios technologijos berėmius silikoninius valytuvus, kurių kaina gali siekti ir 200 Lt. Tas, kuris išleidžia valytuvams daug pinigų nori būti garantuotas, kad jie tikrai tarnaus ilgai ir gerai, tačiau taip būna nevisada. Labai greitai neprižiūrint, ar esant nepalankioms važiavimo sąlygoms galima sugadinti ir brangiausius valytuvus. Aišku faktas, kad brangūs valytuvai tarnaus ilgiau yra teisingas, todėl kiekvienas turi rinktis valytuvus, pagal tai, kokius jiems kelia reikalavimus. 
Spausdinti
Parsisiųsti PDF formatu
Siųsti puslapio nuorodą į el. paštą
Nuomonės / Komentarai
daivux
2016-05-09 15:40
IP: 88.119.98.89
Paskutinius savo valytuvus nusipirkau iš čia https://www.pigiausiosdalys.lt/lt/akcijos/kategorija/68/Elektros-sistema/Valymas-stiklu-zibintu/. Esu labai patenkinta savo tokiu sprendimu.
daivux
2016-05-09 15:38
IP: 88.119.98.89
Labas. Įdomus straipsnis. Pamenu iš pradžių buvau nusipirkusi pigius langų valytuvus. Bet tik įsigijusi juos supratau, kad automobilio stiklų valytuvai turi būti kokybiški. O kokybiški automobilio langų valytuvai dažniausiai tikrai nebūna iš pigiausių.
Komentuok !
Vardas
El. paštas
Komentaras
neburnok.lt
Apsaugos kodas
captcha
Pakartokite apsaugos kodą:
Tapk Draugu
Visos teisės saugomos © 2010-2020                   Kontaktai   |   Svetainės medis   |   El. paštas.: info@autopolis.lt
LT